GwiazdyCzy związek z młodszym mężczyzną ma sens

Czy związek z młodszym mężczyzną ma sens

Czy związek z młodszym mężczyzną ma sens
Źródło zdjęć: © ONS

05.12.2008 12:43, aktual.: 25.05.2010 22:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy związek starszej kobiety z młodszym mężczyzną ma szansę trwać? Gdyby sugerować się fabułą Absolwenta, trzeba by odpowiedzieć, że nie. Jednak życie podsuwa nam historie diametralnie różne od tej, z Dustinem Hoffmanem i Anne Bancroft w rolach głównych.

Czy związek starszej kobiety z młodszym mężczyzną ma szansę trwać? Gdyby sugerować się fabułą Absolwenta, trzeba by odpowiedzieć, że nie. Jednak życie podsuwa nam historie diametralnie różne od tej, z Dustinem Hoffmanem i Anne Bancroft w rolach głównych.

Różnica wieku między Demi Moore, a jej mężem Ashtonem Kutcherem wynosi 15 lat. Susan Sarandon jest o 12 lat starsza od swego męża Tima Robinsona. Courtney Cox i Dawid Arquette – 7 lat różnicy. Rekordzistką w tym gronie jest chyba Joan Collins, która nad swoim mężem Percym Gibbonem ma 32 lata przewagi. Okazuje się, że 34% kobiet po czterdzieste umawia się z młodszymi facetami, i że tyle samo wolałoby iść na randkę z młodszym, mając w alternatywie starszego mężczyznę. To niestety wyniki amerykańskich, nie polskich badań. U nas wciąż uważa się, że kobieta w pewnym wieku nie powinna już zajmować się „tymi sprawami”, a jeśli któraś złamie to społeczne tabu, staje się obiektem kpin.

Na szczęście to podejście do randkujących kobiet w średnim wieku zmienia się. Bardzo powoli, ale systematycznie ludzie zaczynają akceptować, że czterdziestoletnie i starsze panie, szukają męskiego towarzystwa. Nawet fakt, że umawiają się z młodszymi, nie gorszy już tak jak kiedyś, chociaż i tu sprawa jest względna. Jeśli różnica wieku jest duża, powiedzmy 20-letnia, wówczas padają zdania typu: „Przecież on mógłby być jej synem” i wtedy sprawa jest niemal beznadziejna. Nie ma co liczyć na przychylność ze strony rodziny i przyjaciół. A szkoda – bo bez ich akceptacji trudno normalnie funkcjonować. Człowiek to przecież zwierzę społeczne.

Dlaczego kobiety decydują się na związek z młodszym mężczyzną? Bo zwyczajnie mają na to ochotę, bo facet im się podoba, bo go lubią. Wszystko za sprawą diametralnej na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmiany dotyczącej kobiet i pieniędzy. Zarabiamy dobrze, stałyśmy się samowystarczalne i szukając partnera nie musimy się już sugerować kryterium ekonomicznym. Możemy brać pod uwagę inne czynniki.

Młodsi mężczyźni cenią starsze kobiety za pewność siebie. Są stabilne emocjonalnie, nie tak płoche jak dzierlatki i dużo bardziej świadome swojego ciała i swojej seksualności. Starsze kobiety są też bardziej samodzielne i w przeciwieństwie do młodszych panien, nie narzucają się tak swoim partnerom. Nie tłamszą ich. Mają swoje życie, w którym chętnie zrobią miejsce dla nowego faceta, ale nie będą z jego powodu stawać na głowie. Łatwiej się z nimi żyje na co dzień. Mają więcej zdrowego dystansu do świata. Są zdecydowane. Potrafią same o siebie zadbać i nie szukają kogoś, kto by się nimi opiekował, co stwarza szanse na związek iście partnerski. Nie do przecenienia jest również doświadczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o techniki erotyczne, które jest domeną starszych pań. Wielu mężczyzn właśnie z tego względu fantazjuje o seksie z dojrzałą kobietą, która w dodatku może wyglądać tak samo, albo nawet lepiej, co młode dziewczę. Czterdziestolatka jest często odważniejsza, bardziej skłonna do eksperymentów i po prostu
lepsza w łóżku niż płocha dwudziestka.

Dojrzała kobieta jest dla młodszych mężczyzn łakomym kąskiem również dlatego, że często nie szuka stałego partnera na całe życie, a jedynie pewnego urozmaicenia, np. po rozwodzie. Właśnie dlatego panie po czterdziestce często decydują się na romans z młodzikiem – znana jest niechęć tych ostatnich do zobowiązań, a kobiety z przeszłością, po kilkunastoletnim nieudanym małżeństwie nie mają ochoty na kolejnego rozrzucającego brudne skarpetki po całym mieszkaniu, niewyrzucającego śmieci wałkonia pod swoim dachem. To układ wymarzony dla naprawdę wielu par. Chodzi o to by się wreszcie pobawić.

Na płaszczyźnie emocjonalnej pary starsza kobieta – młodszy mężczyzna, borykają się z dokładnie takimi samymi problemami jak każda inna para z podobnym stażem. Wychodzi kwestia priorytetów i przyszłości: małżeństwa, założenia rodziny. Kobiety nie mają tyle czasu na zostanie matkami, co mężczyźni – by zasmakować ojcostwa. Medycyna zna przypadek 90-letniego mężczyzny, który zdołał spłodzić dziecko! Dojrzałość emocjonalna i odpowiedzialność wcale nie muszą iść w parze z wiekiem. Niektórzy dobijający czterdziestki faceci wciąż nie myślą o ustatkowaniu się, a niejeden dwudziestolatek jest gotów stawić czoła tak poważnemu wyzwaniu.

Wiek to naprawdę tylko liczba. Nie powinnyśmy nikogo skreślać wyłącznie dlatego, że nie podoba się nam jego pesel. To uczynki powinny świadczyć o tym, jakim jest człowiekiem. Niejedna z nas zdziwi się tym, jak dojrzały może okazać się ktoś dużo od niej młodszy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (26)
Zobacz także