ModaTeściowa: błogosławieństwo czy przekleństwo

Teściowa: błogosławieństwo czy przekleństwo

Relacje z teściową bywają trudne
Relacje z teściową bywają trudne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
28.10.2022 15:37

Śpisz sobie, bo masz wolny dzień. Nagle drzwi do mieszkania się otwierają i wchodzi ona: teściowa! Wkłada do lodówki ulubione kotleciki swojego syna (a twojego męża), zapas na cały tydzień. Sprawdza, na ile posprzątałaś lodówkę, kuchnię, jejku! Zanim się rozwiedziesz, zmień to! Albo do tego w ogóle nie dopuść.

Najgorzej jest, kiedy małżonek – a to naprawdę się zdarza – dzwoni do mamy, aby zapytać, jakie skarpetki założyć do danego garnituru. Teściowa potrafi przesterować życie nie tylko maminsynka. W tym przypadku pocieszający jest trend wchodzenia w związek małżeński w późniejszym wieku, kiedy pary są już samodzielne życiowo. Już zaznali dorosłego życia, zwykle mają za sobą inne związki, wiedzą, na co się decydują. Dojrzalszym ludziom trudniej jest wchodzić na głowę.

Teściowa w pakiecie

Mądrością matek nie jest wypuszczenie synów z rąk, a wypuszczenie ich w świat. - Mama mojego męża jest przeszczęśliwa, że i ja i moja siostra mamy udane małżeństwa – mówi Agnieszka. Obie z siostrą mieszkają poza Polską. Kontakt z mamą i teściową jest zwykle wirtualny. - Paradoksalnie odległość sprzyja bliskości – komentuje z uśmiechem Anna Machnowska z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Przyjaciele

Wiele z nas, kobiet, mówi o tęsknocie za mamami, ciotkami, babciami. Przekopujemy archiwa, aby odkryć historię rodziny, choć wystarczyłoby jej posłuchać w opowieściach. Nie zawsze jest na to czas, nie zawsze nasze mamy i babcie chcą o tym mówić. Ale bywa, że rodzina męża, teściowie, są bardziej serdeczni, kontakt z nimi jest tak życiodajny, że stają się dodatkowym argumentem do bycia w związku z ich akurat synem. Jak to zrobić? - Jeśli nie ma tendencji do eskalowania konfliktów, a człowiek ma odrobinę ciekawości drugiego, da się mieć ciekawe relacje z nowymi członkami rodziny, a takimi są teściowie – podsumowuje Anna Machnowska.

Teściowa, czyli nowe otwarcie

Teściowa, która ma swoje przebogate życie, to skarb. Przebogate, czyli wie, co je, czyta, rusza się i bywa. Mieć ją po swojej stronie to mieć ciekawsze życie z mężem. - Teściowa, która non stop krytykuje, to niestety często powód do rozłamu w związku – mówi nasza ekspertka. - Wspierająca, jest bezcenna. Jeśli do tego jest osobą zaciekawioną światem, życiem i hojną w dzieleniu się swoimi pasjami, można tyko pozazdrościć możliwości poznania jej.

I Ty będziesz teściową

Byłaś kiedyś teściową? Osobą, która musi zaakceptować obecność w rodzinie innej kobiety, pięknej, bo młodej, dla której twój syn stracił głowę? Jak na nią zareagowałaś? Nagle jesteś w zupełnie nowej sytuacji. Większość z nas będzie teściowymi dla kogoś, pamiętajmy o tym, układając swoje relacje z własną. - To ciekawe, że w tak wielu kulturach, bycie teściową dla męża córki to zupełnie co innego niż bycie teściową dla partnerki syna – podkreśla Machnowska.

Teściowa to skarb

Warto pomyśleć o tej osobie jako o najlepszej przyjaciółce. - Wiem, że zmiana mojego nastawienia do teściowej była przełomowa w naszej relacji – mówi Agnieszka. - Dziś wiem, że zawsze mogę na nią liczyć. Nie było tak miło od początku znajomości, ona próbowała podważyć moją pozycję. Było to bardzo przykre. Ale mój mąż był cały czas po mojej stronie, to okazało się najważniejsze – opowiada. - Dziś moja teściowa to prawdziwy skarb – mówi Agnieszka. - Nie tylko dlatego, że zawsze zostanie z dziećmi, kiedy muszę wyjść.

Jeśli ona nie wypuszcza go z rąk

Jeśli mama partnera za mocno trzyma go na krótkiej smyczy, a jemu też to nie odpowiada, najprostszym sposobem jest rozmowa z nią. Jeśli zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy, że tak jest odbierane jej zachowanie, zapewne postara się je zmienić. Trudniej jest, kiedy matka męża od lat traktuje syna jak swojego mężczyznę a nie syna, manipuluje nim emocjonalnie, wykorzystuje, uzależnia od siebie, jest w jego życiu wszechobecna. Wówczas zapewne najlepszym rozwiązaniem będzie terapia – i dla niej i dla partnera. Bo trudno jest budować związek z kimś, kto… już jest w związku.

PlanujemyWesele to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 14. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Źródło artykułu:planujemywesele.pl